سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند:

پارکینگ¬های حاشیه¬ای با توجه به فراهم آوردن امکان پارک خودرو در نزدیکترین فاصله ممکن از مقصد، از مطلوب ¬ترین انواع پارکینگ بوده و از بیشترین تقاضا برخوردارند کما اینکه با وجود پارکینگ در همان مناطق،رانندگان برای استفاده از پارکینگ های حاشیه ای،در مسیر مورد نظر رفت وآمد تکراری کرده و به جز ایجاد تراقیک کاذب، نا به سامانی شهر و آلودگی هوا موجب احساس سردرگمی در خودشان می شوند.
سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند ، برای رفع بسیاری از مشکلات مربوط به پارکینگ های حاشیه خیابان ها یک پلتفرم هوشمند ارایه کرده است که به کمک این پلتفرم می توان بدون دخالت نیروی انسانی پارک های حاشیه خیابان ها و نا به سامانی های مربوط به آن را مدیریت کرد و به شهروندان کمک کرد تا شهری با ترافیک و آلودگی کم تر داشته باشند و برای استفاده عادلانه از پارکینگ های حاشیه خیابان از تکنولوژی روز دنیا و متد های پرداخت هوشمند بهره ببرند.
سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند با استفاده از تکنولوژی های به روز، اتوموبیل های پارک شده در فضاهای تحت مدیریت خود را شناسایی می کند و زمان و هزینه توقف را طبق نرخ مصوب شورای ترافیک استان به دست می آورد و برای رفاه حال رانندگان از طریق سامانه های اطلاع رسانی مختلف به آن ها اطلاع می دهد. هم تکنولوژی سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند در شهرهای شیراز، اصفهان، تهران و کاشان برای تمام رانندگان قابل استفاده است.

ویژگی های سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند:

• توزیع عادلانه فضای پارک حاشیه¬ای معابر در بین رانندگان: استفاده از موقعیت¬های موجود به بهترین شکل به دلیل تعلق داشتن فضای عمومی به عموم مردم و جلوگیری از استفاده به صورت محدود برای عده¬ای خاص از جمله اهداف مهم سامانه به شمار می¬آید.
• استفاده بهینه از وسایل شخصی: کسانی که توقف های طولانی مدت دارند بهتر است از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند تا هم فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی رواج بیشتری پیدا کند هم در هزینه های پارکینگ صرفه جویی کنند.
• تسهیل روند ترافیک موجود: با وجود جای پارک مشخص و منظم خودرو های سرگردان به دنبال محل توقف کم تر شده و ترافیک کاذب از بین می رود.
• نظارت و مديريت شهرداری¬ها بر نحوه اجراي کار: شهرداری های هر شهر مستقیما بر نحوه اجرا ی طرح مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند نظارت دارند تا امکان سو استفاده از فضاهای پارک حاشیه ای به وسیله افراد نا مربوط از بین برود.
• سهولت مراودات بين راننده¬ها برای جای پارک: مشکل پارکینگ حاشیه ای بیشتر در خیابان¬های شلوغ است که این موجب می¬شود ،افراد شانس کمتری برای پارک خودروی خود داشته باشند که باعث جدال بین رانندگان میشود، سامانه مدیریت پارک حاشیه ای هوشمند با نظارت خود توانسته است به شهروندان امکان توقف با آرامش و سلوک را دهد.
• انطباق طرح با مصوبات قانونی: به استناد ماده 15 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، عدم پرداخت عوارض پارک حاشیه ای، تخلف در محل ممنوع محسوب شده و با کد تخلف 2143 مشمول جریمه می باشد.
• محاسبه دقیق مبلغ پارک بر اساس تعرفه های تصویب شده: با اجرای این طرح ماموران کنترل و نظارت دیگر حق دریافت پول از رانندگان را ندارند و تنها به عنوان نیروهای نظم بخش در پارک به فعالیت می¬پردازند. اخذ هزینه پارکینگ حاشیه¬ای که اصلی¬ترین دغدغه همشهریان می¬باشد، به صورت هوشمند انجام می شود ،تا مشکلات نحوه پرداخت هزینه ، پول خورد و خطای نیروی انسانی رفع گردد.
• نظم خیابان ها: با توجه به خط کشی استاندارد محل توقف که باعث نظم در پارک کردن خودرو ها میشود نظم بیشتری به خیابان ها داده میشود.
• افزایش رونق در فروش: زمانی که پارکینگ های حاشیه ای مجانی نباشند افراد بیشتری در حاشیه خیابان ها با مدت توقف کم تری می ایستند که این باعث دیده شدن مغازه ها به وسیله تعداد بیشتری از شهروندان میشود و در نتیجه امکان فروش بیشتری فراهم میشود.
• ایجاد درآمد برای شهرداری ها: بخش اعظمی از هزینه پارکینگ های حاشیه ای متعلق به شهرداری می باشد که از آن برای رشد و توسعه شهر و خدمات دیگر به شهروندان استفاده میشود.
• کاهش بزهکاری اجتماعی:با حضور نیروهای نظارتی سامانه، بزهکاران کم تری به مناطق تحت مدیریت سامانه هوشمند پارک حاشیه ای میروند.
• پارک امن: هم نظارت نیروهای سامانه و هم امکان بیمه شدن در هنگام توقف در فضاهای تحت مدیریت سامانه ،موجب پارک امن میشود.
• کاهش آلودگی هوا: با افزایش جای پارک،کاهش خودرو های سرگردان برای یافتن محل توقف،افزایش استفاده از وسایل نقلیه عمومی، الودگی هوا کم و کم تر میشود(شیراز اولین شهر مجری این طرح ،تنها کلان شهر بدون آلودگی هوا در ایران است).